شهردار منطقه پنج :به دنبال هویت سازی فرهنگی و ورزشی برای منطقه پنج خواهیم بود .

 شهردار منطقه پنج به مناسبت اربعین حسینی  از برگزار کنندگان تعزیه بزرگ شیراز که برای اولین بار در دهه اول محرم امسال در بوستان مادر برگزار گردید طی مراسمی باشکوه تقدیروتشکر نمود .

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه پنج :دراین مراسم   از حجه السلام والمسلمین حاج آقا  اسماعیل پور وتعدادی از تعزیه خوان ها به نمایندگی از تمامی عزیزان و پرسنلی که در برگزاری این مراسم همکاری داشتند   تجلیل بعمل آمد.  
شهردار منطقه پنج درابتدا با عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن روز اربعین و حسرت اینکه سالی دیگر بایستی منتظر بمانیم که چنین روزی در  کربلای معلی باشیم صحبتهای خود را شروع نمود .
ایشان گفت : یکی از کهن ترین و سهل ترین آیین های نمایشی ، تعزیه است و تعزیه می تواند واقعیات کربلا و اهداف حرکت امام حسین(ع) را با زبان نمایشی به مخاطبین انتقال دهد و تعزیه بزرگ شیراز در دهه اول محرم بخوبی این پیام را به شهروندان منتقل نمود.
طهماسبی گفت : امیدواریم که این حرکت زیبای فرهنگی را  بتوانیم  در سالهای دیگر وبا شکوه و برنامه بهتری دراین ایام برگزار نماییم  
  

طهماسبی  از توجه ویژه دست اندرکاران  نسبت به تعزیه خوان ها و آئین تعزیه خوانی تقدیر و تشکر کرد و در بخش دیگری از سخنانش،  تعزیه خوانی  را یک هنر زیبا اسلامی وایرانی دانست و گفت:  فریاد تعزیه خوان ها ظلم ستیزی بود و قدرتمندان در طول تاریخ برای اینکه مبادا نوک تیز پیکان ظلم ستیزی به سمت آنها کشیده شود، خود را در کنار تعزیه خوان ها قرار می دادند و به ظاهر از آنها حمایت می کردند. به این ترتیب بود که تکایای بزرگ و مکان های به یادماندنی تعزیه خوانی از دوران گذشته به یادگار مانده است.

  طهماسبی با بیان اینکه : شهرداری شیراز در راستای تحکیم ارزشهای اسلامی افتخار این را دارد که در ایام شهادت حضرت سیدالشهدا (ع) با برگزاری مراسمات مختلف در آماده سازی فضای شهری و فضاهای عمومی شهر همواره در کنار شهروندان شریف شیراز است ادامه داد : این نمایش آئینی برگرفته از دل و جان شیعیان جهان است و چنین قدرت و منزلتی دارد اما متأسفانه به دفعات مورد بی توجهی قرار گرفته ،هرچند که جای امیدواری است  و در  این سال ها شاهدیم که مسئولین شهر توجه ویژه ای به این آئین های نمایشی دارند.
ایشان افزود:  این مراسم مذهبی حامی مالی خاصی ندارد بلکه دل مردم شیعه پشتیبان و حامی اوست و به همین دلیل است که تا به امروز مانده و تا ظهور حضرت ولیعصر ادامه خواهد داشت .
مهندس طهماسبی در پایان سخنانش از کلیه افرادی بطور شبانه روزی در برگزاری مراسم تعزیه شیراز تلاش نمودند تشکر وقدرانی نمود و اعلام نمودند که ما بدنبال این هستیم که هویت فرهنگی و ورزشی برای منطقه پنج با کمک همه مشتاقان به وجود بیاوریم .

در پایان این مراسم به رسم یادبود از کلیه عزیزان با اهدا لوح تقدیر و هدیه ایی تقدیر و تشکر صورت گرفت

منبع : منطقه پنج
تعداد بازدیدها : ۵۵
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است