منطقه پنج

تاریخ درج : چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰
هم افزایی مدیریت شهری و دستگاه قضایی برای مهار ساخت و سازهای غیر مجاز و حاشیه نشینی


شهردار منطقه پنج شیراز بر توسعه شهر بر مبنای طرح های جامع و تفصیلی با پرهیز از ساخت و سازهای غیرمجاز و حاشیه نشینی های بی ضابطه تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه پنج شیراز : رضا مسعودی شهردار منطقه پنج با اشاره به  روند افزایش حاشیه نشینی و توجه به طیف گسترده ای از آسیب های اجتماعی ناشی از این پدیده اظهار داشت:در اقدامات اولیه باید مهاجران و اتباع بیگانه مستقر در حاشیه کلانشهر شیراز شناسایی شود و به دنبال آن برخوردهای قانونی برای جلوگیری از پراکندگی جمعیت بدون ضابطه با ساخت و سازهای غیر اصولی و غیر استاندارد انجام شود.

وی با اشاره به این موضوع که شهرداری منطقه پنج ۲۲ هزار هکتار حریم ، ۱۷ روستا و ۳۰ درصد حریم شهر شیراز را در اختیار دارد اظهار داشت:  متاسفانه در نتیجه ساخت و سازهای بی رویه شاهد گسترش سکونت گاه های غیررسمی هستیم که تلاش می شود با همکاری دادستانی از شهرک سازی های بی ضابطه و خودسرانه پیشگیری کرده و مانع از ازدیاد آسیب های فزاینده اجتماعی شویم.

شهردار منطقه پنج شیراز با اشاره به بازدید معاون دادستان عمومی و انقلاب شیراز که با همراهی مدیرکل امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی ، روسای کلانتری سلطان آباد و کلانتری رحمت صورت گرفت اظهار داشت: در این بازدید روستاهای سلطان آباد ، گچی و علی آباد بررسی و تصمیمات لازم با مشارکت دستگاه های ذیربط گرفته شد .

مسعودی در ادامه خاطرنشان کرد: برای مقابله با پدیده آسیب زای حاشیه نشینی، اولویت راه‌اندازی حریم بان با هماهنگی شهرداری منطقه پنج در نظر گرفته شده است که چگونگی اجرای آن توسط معاون دادستان تایید و در نهایت با هماهنگی شهرداری این واحد راه‌اندازی خواهد شد. همچنین رسیدگی به ساخت و ساز های غیر مجاز، غیر اصولی و غیر استاندارد  در اولویت قرار گرفته شد که  پس از طی مراحل قانونی نظیر اخطار و دیوارنویسی ، بر اساس بند ماده ۱۰ تخریب شوند.

این مدیر شهری خاطر نشان کرد: کلیه تخلفات صورت گرفته در حریم سریعاً به امور اراضی جهاد کشاورزی جهت انجام اقدامات قانونی مکاتبه و هماهنگ خواهد شد .

شهردار منطقه پنج شیراز در ادامه افزود:با توجه به قرارگیری منطقه پنج در حاشیه جنوب شرقی شهر شیراز علاوه بر اینکه نوع و کمیت تخلفات ساختمانی محدوده خدماتی منطقه پنج با سایر مناطق متفاوت می‌باشد،  گستردگی وسعت حریم قانونی منطقه به میزان ۲۲ هزار هکتار مساحت در میان یازده منطقه شهر شیراز ، همچنین تفاوت در حوزه عملکرد حریم به لحاظ نوع فعالیت که شامل تعداد ۱۷ روستا و سه پهنه با کاربری خاص (منطقه ویژه اقتصادی ، شهرک صنعتی و نیروگاه سیکل ترکیبی) است،  شرایط ویژه‌ای دارد که به دنبال آن ساخت و سازهای غیرمجاز و تغییر کاربری اراضی کشاورزی توسط افراد سودجو و فرصت طلب صورت گرفته است.
مسعودی در ادامه تاکید کرد: شهروندان گرامی پیش از هرگونه ساخت و ساز با مراجعه به شهرداری مناطق ضمن اخذ استعلام ، موقعیت قرارگیری ملک خود در حریم را  جویا شوند.

بر اساس این گزارش  در این بازدید دکتر ابراهیم ابراهیمی معاون دادستان عمومی و انقلاب شیراز ، محمود باصری مدیرکل امور اراضی جهاد کشاورزی استان ، رضا مسعودی شهردار منطقه پنج ،  روسای کلانتری ۴۰ سلطان آباد و  کلانتری ۱۲رحمت و نمایندگان معاونت خدمات شهری حضور داشتند که وضعیت حریم منطقه پنج  آسیب شناسی و در خصوص رفع معضلات موجود در حریم و ساخت و سازهای بی رویه روستای گچی ، روستای سلطان آباد و کمربندی شیراز تصمیم گیری و هماهنگی لازم انجام شد.

روابط عمومی شهرداری منطقه پنج شیراز

سامانه ها
پیوندها
نشانی
آدرس بلوار رحمت ، روبه رو بوستان سعدی
-37397170-071
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد

آخرین به روزرسانی پورتال: ۱۴۰۰/۱۱/۰۸