منطقه پنج


آخرین به روزرسانی پورتال: ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
تاریخ درج : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
شعار محرومیت زدایی شورای ششم و شهرداری شیراز در ساماندهی رودخانه چنارراهدار معنا خواهد شد
شعار محرومیت زدایی شورای ششم و شهرداری شیراز در ساماندهی رودخانه چنارراهدار معنا خواهد شد

از شهر گل تا شریان فاضلاب!
خواست خدایی، عضو هیئت رییسه و ناظر شورا در منطقه پنج : عزم شورا برای پاسخگویی به نیازهای شهروندان و جلب رضایت مردم جدی است.

مسعودی، شهردار منطقه پنج شیراز:ساماندهی بحران رودخانه چنارراهدار نیازمند دلسوزی وهمکاری همه دستگاه هاست

اشاره: شیراز همیشه شهر گل و بلبل و نسیم های فرح بخش نیست. عطر بهارنارنج و شمیم کوچه باغ ها همه جغرافیای شهرراز را مستور نمی کند. در پهنه ای از این کلانشهر هفت هزار ساله، گندآبی از فاضلاب های صنعتی وخانگی روان است و اهالی مظلوم آن از وبا و سالک و بیماری های عفونی و مهم تر از همه درد بی توجهی گلایه های
بسیاری دارند. به راستی که نام رودخانه برای چنارراهدار شایسته نیست. بلکه شریان گندیده ای از فاضلاب شهری
و صنعتی است که …
: محرومیت زدایی با دیدگاه محله محوری 
افسانه خواست خدایی، عضو هیئت رییسه  و ناظر شورا در شهرداری منطقه پنج شیراز در این بازدید گفت: منطقه 5 شیراز در زمره محدوده های کمتربرخوردار کلانشهر قرار می گیرد که بسیاری از زیرساخت های آن از مسیر سازندگی و پیشرفت بازمانده است.
وی با بیان این که باید به سمت و سوی دیدگاه محله محوری حرکت کنیم اظهار داشت: در بالادست رودخانه چنارراهدار سه کارخانه نشاسته سازی وجود دارد و فاضلاب شهری هم به حریم رودخانه قرار وارد می شود. این امر زمینه ساز بوی نامطبوع فاضلاب به همراه مشکلات عدیده زیست محیطی و بحران های حوزه سلامت شده و نارضایتی مردم را به دنبال دارد. 
این مقام مسئول در ادامه افزود: مردم و اهالی این منطقه بارها و بارها درخواست های خود را برای حل مشکلات به مدیریت شهری مطرح کرده بودند که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته و نتیجه این غفل…
 و باید برای علاقمندی های جامعه ارزش قائل شد.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه بیان کرد: یکی از مشکلات ما این است که پارک های قدیمی را به حال خود رها کرده ایم و به دنبال ایجاد فضاهای جدید هستیم. البته برخی از پروژه های جدید هم با گذشت زمان مورد رسیدگی قرار نمی گیرند و عملیات بهسازی در آنها انجام نمی شود و در نهایت به سرنوشت مواردپیشین دچار خواهند شد. به همین دلیل در در بودجه ۱۴۰۱ باید ردیف بودجه ای برای احیای فضاهای سبز که در
گذشته احداث شده اند در نظر گرفته شود.
اسکندری در پایان افزود: ناهماهنگی بین قسمت های مختلف شهرداری مانند سازمان ها و مناطق و معاونت ها
.وجود دارد و باید در این زمینه نیز با برنامه ریزی دقیق مانع از توقف عملیات های عمرانی شد.
وی با بیان اینکه همجواری رودخانه چنارراهدار با مناطق مسکونی مشکلات عدیده ای برای اهالی شریف این منطقه ایجاد کرده اظهار داشت: سرمنشا این فاضلاب از کارخانه های نشاسته سازی است که و پسماندهای خود را در این محور رها می کنند و متاسفانه بعضی از منازل مسکونی هم با بی مبالاتی فاضلاب خود را وارد شبکه روخانه چنارراهدار می کنند. به همین دلیل از همه دستگاه های ذیربط تقاضا داریم تا با جدیت نسبت به عملکرد
این کارخانه ها رسیدگی کنند و از شهروندان هم می خواهیم نسبت به رهاسازی فاضلاب در این بستر تجدیدنظر کنند. چرا که اهالی شریف این منطقه اولین و بزرگ ترین قربانی آلودگی های محیط زیستی و تبعات نگران کننده آن هستند.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به این که مشکلات این شریان فاضلاب از چار چوب بهداشتی و محیط زیستی
پافراتر گذاشته و پیامدهای نگران کننده ای در حوزه های اجتماعی، اق…
رمز پیشرفت تمرکززدایی است
در ادامه این بازدید رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: مدیریت شهری باید منطقه محوری را سرلوحه کار قرار دهد و در بسیاری از کلانشهرهای دنیا شهرداری ها بر همه مجموعه شهر نظارت دارند.
مسعود زارعی با بیان این که دنیا به سمت تمرکززدایی و واگذاری امور به مردم و برون سپاری مسئولیت ها پیش می رود اظهار داشت: باید پروژه های کوچک و بزرگ را به دست مناطق سپرد. برای مثال اداره سد معبر نباید واحد متمرکزی در شهرداری باشد بلکه باید واحدی برای آن در هر منطقه تعریف کرد تا بتوانند این مسئولیت را به درستی انجام دهند.
وی افزود: در همین زمینه سامانه ۱۳۷ شهرداری شیراز هم باید به مناطق متصل شود چرا که شهرداران و مدیران هر منطقه با مردم ارتباط نزدیک تری دارند.
تعریف پروژه ها بر اساس استعدادهای جغرافیایی پنج

 در ادامه مراسم علی اسکندری، رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بافت شهرداری منطقه‌شیراز در حال بهسازی و نوسازی است و باید پروژه ها بر همین مبنا تعریف شوند.
وی با اشاره به این که هر محدوده از شهر دارای استعداد خاصی است و نمی توان نسخه واحدی را برای همه مناطق شیراز تجویز کرد افزود: پروژه ها باید جغرافیا محور باشد. در مرحله اول باید کارهای اساسی و زیربنایی را انجام داد و سپس به افزایش امنیت و تاب آوری خواهیم رسید. 
خدمات شهری و احساس تعلق خاطر نسبت به منطقه هم در مراحل بعدی قرار می گیرد و در نهایت به کارهای توسعه ای می رسیم.
نائب رئیس کمیسیون شیراز سومین حرم اهل بیت (ع)شورا در بخش دیگری از سخنانش گفت: معاونت عمرانی هر منطقه باید بر اساس موارد یاد شده پروژه ها را در دستور کار قرار دهد. البته در مراحل مختلف پروژه های عمرانی هم نباید وقفه ایجاد شود و پیمانکاران هر پروژه باید به صورت متداوم و به بهم پیوسته مسئولیت های
.خود را انجام دهند
اسکندری درادامه به اهمیت رضایتمندی شهروندان اشاره کرد و افزود: وقتی معبر خاکی در یک منطقه داریم دیگر
آسفالت دوباره گذرهای اصلی توجیهی ندارد. مگر در شرایط خاصی که آسفالت معابر اصلی غیر قابل استفاده بوده و صدمه زیادی دیده باشد.
وی خواستار بهره برداری بهینه از همه ظرفیت های موجود شد و افزود: بهسازی و احیای پروژه های قدیمی در بسیاری موارد از یاد رفته اند. در حالی که با اختصاص هزینه کمی می توان آنها را احیا کرد و به مدار بهره برداری باز گرداند. در نظر داشته باشیم که شهروندان نسبت به بسیاری از پروژه هایی که در گذشته به بهره برداری رسیده
.اند احساس تعلق خاطر دارند
 

سامانه ها
پیوندها
نشانی
آدرس بلوار رحمت ، روبه رو بوستان سعدی
-37397170-071
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد